پیشرفت در درمان بیماری خواب و بمب گوگلی

2007/03/10 at 16:45

۱- محققان اسراییلی موفق به شناسیایی مسیری بیوشمیایی در تریپانوزوم، عامل بیماری خواب، شده‌اند که سنتز mRNA را متوقف کرده و در نتیجه به مرگ انگل منجر می‌شود. مواجهه انگل با استرس فیزیولوژیک مثلاً pH پایین، می‌تواند این مسیر را فعال کند. در حال حاضر ۴ داروبرای درمان بیماری خواب استفاده می‌شود که توسط دو شرکت دارویی بزرگ، با نظارت سازمان جهانی بهداشت، بصورت رایگان در مناطق آندمیک بیماری توزیع می‌شود. این داروها که عبارتند از پنتامیدین، ملارسوپرول، افلورنیتین و سورامین از جمله سمی‌ترین داروهای موجود برای انسانها بوده و دارای عوارض جانبی متعددی هستند و سختی پذیرش آنها توسط بیماران مانعی در راه درمان بیماری است.
بیماری خواب یا تریپانوزومیازیس هم دامها و هم انسانها را گرفتار می‌کند و در نواحی جنوبی صحرای آفریقا به صورت آندمیک وجود دارد و تخمین زده می‌شود که بیش از ۷۰ هزار نفر از آن رنج می‌برند. این بیماری توسط تک‌یاختته‌ای به نام تریپانوزوم بروسه‌ای ایجاد می‌شود که منجر به آسیب سیستم لنفاوی و عصبی و سرانجام مرگ می‌شود. دکتر شولامیت میکائیلی محقق اصلی این طرح اعتقاد دارد اگر دارویی بتواند این مسیر کشف شده را خاموش کند؛ برای تمام انگلهای نزدیک به آن نیز موثر خواهد بود. این مسیر حیاتی احتمالاً در لیشمانیا، عامل بیماری‌های سالک و کالاآزار و تریپانوزوم کروزی، عامل بیماری شاگاس وجود دارد. برای اطلاع بیشتر به اینجا بروید.
۲- اخیراً در فضای وب فارسی، موجی بر علیه فیلم ۳۰۰ راه افتاده است که محل بحث و تامل است. همانند جریان تحریف نام خلیج فارس در نقشه موسسه نشنال جئوگرافی، این‌بار هم تلاش می‌شود که یک بمب گوگلی ساخته شود و باز مثل قبل، لگوماهی پیشقدم شده است و صفحه ویژه آن را تهیه کرده است. برای این که این بمب عمل کند باید سایتهای زیادی به آن لینک دهند. برای اطلاع بیشتر درباره موضوع به وبلاگهای لگوماهی، عصیان، یک پزشک و مولتی‌متر بروید. اما این‌هم لینک من:

300 the movie

Advertisements

Entry filed under: تك‌ياخته‌های خونی و نسجی, خارج از دستور.

کاربرد کلروکین در درمان سندرم متابولیک امیدواری تازه برای ریشه‌کنی مالاریا


توجه!

این وبلاگ هم بالاخره به تیغ فــیلتریــنگ گرفتار شد. لطفاً به آدرس زیر بیایید!
http://www.zare-bidaki.com

آرشیو ماهیانه

لینک‌های خوشمزه

RSS لینکدونی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آمار

  • 51,067 بازدید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: