تصویربرداری از داخل سلول زنده

2006/12/08 at 9:09

گروهی از دانشمندان آمریکایی در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (MIT) راهی را برای مشاهده لرزشهای غشای سلول یافته‌اند؛ پیشرفتی که روزی آنها را قادر می‌سازد تصاویری سه‌بعدی از کارکردها و رویدادهای درونی سلولهای زنده تهیه کنند. در حال حاضر از میکروسکوپ الکترونی برای مشاهده داخل سلولها استفاده می‌شود؛ اما فقط برای سلولهای دهیدراته، فریزشده ویا تیمارشده به روشهای دیگر کاربرد دارد و از آن نمی‌توان برای دیدن کارکردهای درونی سلولهای زنده استفاده کرد.
اما اکنون دانشمندان MIT تکنیکی موسوم به «تصویربرداری فاز کمّی» برای مشاهده سلولهای زنده ابداع کرده‌اند که کاربرد آن در مطالعه غشای سلول می تواند شناخت و درک ما از بسیاری بیماریها از جمله آنمی سلول داسی شکل، سرطان و مالاریا را بهبود بخشد. این دانشمندان MIT می‌گویند که مطالعه دینامیک غشا سلول تنها اولین کاربرد برای این فناوری است؛ آنها می‌خواهند از آن برای خلق تصاویری از کارکردهای درونی سلول استفاده کنند از جمله چگونگی ارتباط سلولها با یکدیگر و عواملی که سلولها را به سمت سرطانی شدن می‌رانند.
مایکل فلد استاد فیزیک MIT و مدیر آزمایشگاه طیف‌ بینی (Spectroscopy) این دانشگاه می‌گوید: یکی از هدفهای ما خلق تصاویر توموگرافیک سه‌بعدی از ساختارهای داخلی یک سلول است. زیبایی آن در این است که شما می‌توانید فرایندهای دینامیک سلول زنده را به صورت Real Time مطالعه کنید.
با استفاده از «تصویربرداری فاز کمّی» دانشمندان می‌توانند تا هر زمانی که بخواهند به مشاهده سلولهای زنده بپردازند. این تکنیک قادر به خلق تصاویری با قدرت تفکیک دو دهم نانومتر است. برای مقایسه، گلبول قرمز تقریباً ۸۰۰۰ نانومتر ضخامت دارد. منبع

Advertisements

Entry filed under: مالاريا, مباحث كلي, تك‌ياخته‌های خونی و نسجی, خارج از دستور.

تبدیل فایل تصویری به صوتی واکسن مالاریا


توجه!

این وبلاگ هم بالاخره به تیغ فــیلتریــنگ گرفتار شد. لطفاً به آدرس زیر بیایید!
http://www.zare-bidaki.com

آرشیو ماهیانه

لینک‌های خوشمزه

RSS لینکدونی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آمار

  • 51,067 بازدید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: