بازگشت د.د.ت

2006/09/19 at 23:15

در همين ابتدا اولاً از شما مى خواهم اگر حوصله‌اش داريد خبر ايرنا و سازمان جهانى بهداشت را مقايسه‌كنيد و نحوه تدوين خبر و جرح وتعديلهاى آن در ايرنا را ببينيد كه حتى در مورد خبرى بهداشتى مثل اين نيز سلايق سياسى دخالت داده شده است. ثانياًلازم مى‌دانم از آقاى دكتراحمد عطامهر نويسنده وبلاگ حشره شناسى تشكركنم كه خبر ايرنا را در آنجا ديدم . اما خود خبر به نقل از ايرنا:
سازمان جهانى بهداشت استفاده از افشانه حشره‌كش‌ها در فضاهاى بسته را يكى از سه اقدام اساسى در مبارزه با مالاريا اعلام كرده است. سى سال پس از كنار گذاردن مصرف د.د.ت. و ساير حشره‌كش‌ها در فضاهاى بسته به منظور مهار مالاريا، سازمان جهانى بهداشت اكنون اين حشره‌كش را ابزار مهمى در مبارزه با اين بيمارى اعلام مى‌‌كند. به گزارش پايگاه اينترنتى سازمان جهانى بهداشت، اين سازمان اكنون استفاده از افشانه د.د.ت را در خانه‌ها در مناطقى كه مالاريا همه‌گير شده است و نيز در مناطقى كه ميزان سرايت بيمارى بالا و دايمى است توصيه مى‌‌كند. دكتر آنارفى آساموا معاونت مديركل ايدز، سل و مالارياى سازمان بهداشت جهانى مى‌‌گويد شواهد علمى به روشنى اين شيوه را تاييد مى‌كند. اين شيوه براى كاهش سريع موارد عفونتهايى كه عامل آن پشه مالاريا است مفيد است و همانند ديگر روشها مقرون به صرفه بوده و در صورت استفاده درست، سلامت افراد را تهديد نمى‌كند. تا اوايل دهه ‪ ۱۹۸۰‬سازمان بهداشت جهانى اين روش را براى كنترل مالاريا ترويج مى‌كرد، اما پس از آن با مطرح شدن نگرانيهاى زيست محيطى و بهداشتي، اين سازمان تبليغ اين شيوه را متوقف كرد و بجاى آن توجه خود را به ديگر روشهاى پيشگيرى معطوف نمود. آزمايشها و تحقيقات گسترده نشان داده است استفاده درست از افشانه د.دت. هيچ ضررى براى انسان يا طبيعت ندارد. دكتر آراتا كوچى مدير برنامه جهانى مالاريا، يكى از بهترين ابزارها براى مقابله با مالاريا را پاشيدن اين حشره‌كش در خانه‌ها مى‌داند. از بين چندين حشره‌كش مورد تاييد سازمان جهانى بهداشت براى استفاده خانگي، د.د.ت موثرترين آنها محسوب مى‌شود.
در اين شيوه، حشره‌كش‌هاى طولاني‌اثر بر روى ديوارها و سقف خانه‌ها و پناهگاه حيوانات اهلى پاشيده مى‌شود تا پشه‌هاى عامل مالاريا كه بر روى اين سطوح مى‌نشينند از بين بروند. اين كار همانند بستن يك پشه‌بند عظيم بر روى تمام خانه در تمام طول شبانه روز است. در سالهاى اخير نگرش‌ها در مورد استفاده از حشره‌كش‌ها در فضاهاى بسته تغيير كرده است. بسيارى از سازمانهاى زيست محيطى كه سالها پيش به مقابله با مصرف د.د.ت پرداخته بودند اكنون كاربرد اين ماده را در خانه‌ها مجاز مى‌دانند. استفاده درست و به موقع از افشانه حشره‌كش در خانه‌ها مى‌تواند ميزان انتقال مالاريا را ‪ ۹۰‬درصد كاهش دهد. در گذشته هند با اين شيوه ميزان ابتلا و مرگ و مير مالاريا را بسيار كاهش داد. امروزه ‪ ۱۴‬كشور در جنوب صحراى آفريقا از اين شيوه استفاده مى‌كنند كه از اين ميان ده كشور د.د.ت بكار مى‌برند. اين شيوه يكى از اقدامات اصلى سازمان جهانى بهداشت براى كنترل و ريشه‌كنى مالاريا در سراسر جهان محسوب مى‌شود. كاربرد گسترده پشه‌بندهاى آغشته به حشره كش يك روش ديگر است. خاصيت پشه‌بندهاى جديد پنج سال تداوم دارد حال آن كه پشه‌بندهاى قديمى براى آنكه تاثير حفاظتي‌شان حفظ شود بايد هر شش ماه يك بار در محلول حشره‌كش فرو برده شوند. بيش از ‪ ۵۰۰‬ميليون تن در جهان به مالاريا مبتلا هستند كه هر ساله بيش از يك ميليون تن از آنان جان مى‌سپارند. دستكم ‪ ۸۶‬درصد مرگ‌ها در جنوب صحراى آفريقا ناشى از مالاريا است. هر روز سه هزار كودك و نوزاد در سراسر جهان در اثر ابتلا به اين بيمارى جان خود را از دست مى‌هند. مرگ ساليانه ده هزار زن باردار نيز از مالاريا ناشى مى‌شود. مالاريا فقرا را بيشتر تهديد مى‌كند بطورى كه ‪ ۶۰‬درصد موارد ابتلا به مالاريا در بين ‪ ۲۰‬درصد از فقيرترين مردمان جهان بروز مى‌كند. منابع:
۱- اصل خبر در سايت سازمان جهانى بهداشت ، ۲-ايرنا، ۳-وبلاگ حشره‌شناسى

Advertisements

Entry filed under: مالاريا, حشره‌شناسی.

اولين فضانورد ايرانى آدرس اصلی


توجه!

این وبلاگ هم بالاخره به تیغ فــیلتریــنگ گرفتار شد. لطفاً به آدرس زیر بیایید!
http://www.zare-bidaki.com

آرشیو ماهیانه

لینک‌های خوشمزه

RSS لینکدونی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آمار

  • 51,067 بازدید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: